UŽITOČNÉ STRÁNKY V BOJI PROTI PANDÉMII

Prinášame vám prehľad užitočných webstránok, ktoré pomáhajú zvládnuť pandémiu koronavírusu.

  1. Koronavírus a Slovensko

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu prevádzkuje službu vďaka ktorej nájdete všetky dôležité a aktuálne informácie o ochorení COVID−19 a o opatreniach, ktoré Slovensko prijíma v boji proti nemu.

Všetky základné aktuálne informácie nájdete tu: https://www.korona.gov.sk/

2. Slovensko.help

Komunitná iniciatíva ľudí prevažne z IT sektora, ktorá chce pomôcť Slovensku lepšie zvládnuť aktuálnu hrozbu epidémie nového koronavírusu zozbierala rôzne informačné zdroje, ktoré prispievajú k lepšiemu zvládnutiu pandémie.

Projekty v rámci tejto stránky:

  • Chatbot – Covid.chat – Webový chat, ktorý umožňuje ľuďom, aby si pomohli sami, prostredníctvom zrozumiteľnej webovej aplikácie – chatbota, ktorý im jednoducho poskytne základné informácie o aktuálnej situácii, prevencii a diagnostike.
  • Lepšia InfolinkaPomáhame krízovému štábu urobiť oficiálnu infolinku dostupnejšiu a užitočnejšiu pre všetkých ľudí.
  • Plagátytvorba plagátov pre lekárne, domácnosti, pošty a iné miesta, na ktorých je dôležité ľudí povzbudzovať k ohľaduplnosti a zodpovednému správaniu. Plagáty stačí stiahnuť, vytlačiť a vylepiť na viditeľné miesto.

Zoznam informácií, aktivít a iniciatív

Viac informácií nájdete tu: https://slovensko.help/

3. Bezplatné vzory zmlúv a právnych dokumentov

Česká advokátka Jana Sedláková v spolupráci s advokátskou kanceláriou SCHIN & MAJDÚCH legal, za pomoci SOPKO LEGAL, h&h PARTNERS, TROJAK LEGAL, VALIŠ LEGAL, JUDr. Michal Baloga, LL.M. a Motúzová & Lacko advokátska kancelária vytvorili zadarmo vzory zmlúv a dokumentov, ktoré sa môžu zísť v súčasnej kríze, a aj potom, ako sa skončí.

Komu projekt pomôže: firmám, živnostníkom a SZČO, fyzickým osobám.

Ak vás alebo vašu firmu zasiahli opatrenia vyhlásené v dôsledku pandémie koronavírusu, ak nie ste schopní plniť svoje zmluvné záväzky, riešite zamestnanecké otázky alebo si chcete uplatniť náhradu škody, tak vám môže pomôcť stránka pravovruskach.sk.

Bezplatné vzory zmlúv a právnych dokumentov nájdete tu: http://www.pravovruskach.sk/index.html#smlouvy

4. PSK pre ľudí

PSK pre ľudí je portál, ktorý slúži na registráciu a vyhľadávanie dobrovoľných poskytovateľov pomoci po vypuknutí pandémie koronavírusu.

Platforma PSK pre ľudí prevádzkuje aj Call centrum 0800 221 051, ktoré je už dostupné aj pre sluchovo znevýhodnených občanov.  Sprístupnenie telefónnej linky platformy aj pre ľudí s poruchou sluchu umožňuje aplikácia DeafCom a služba Transkript.

?Aplikácia DeafCom je určená nepočujúcim používateľom posunkového jazyka. Po jej stiahnutí do smartfónu nepočujúci prostredníctvom videohovoru s tlmočníkom posunkovej reči komunikujú, akoby telefonovali.

?Služba Transkript je zameraná na ľudí so sluchovým postihnutím a seniorov, ktorí posunkovú reč neovládajú. Po kliknutí na kontaktné tlačidlo na www.pskpreludi.sk (ikona preškrtnutého ucha) a zadaní telefónneho čísla volajúceho, sa s ním spojí operátor. Ich vzájomná komunikácia a tiež prípadné prepojenie občana so sluchovým znevýhodnením prostredníctvom call centra s konkrétnym úradom prebieha formou online prepisu. Prepisovateľ v reálnom čase prepisuje všetko, čo pracovník call centra či úradu hovorí.

☎️Call centrum funguje 7 dní v týždni od 8.00 do 16.00 hod. a ponúka informácie o službách, ako rozvoz teplej stravy, nákup potravín, liekov, venčenie psov, darovanie rúšok, duchovná služba či psychologická pomoc.

5. Bezplatná infolinka pre seniorov

Spoločnosť CURAPROX si uvedomuje, že počas epidémie koronavírusu sú najzraniteľnejšou skupinou ľudia nad 60 rokov, ktorým dodržiavanie odporúčaní spôsobuje neľahké obdobie, preto im to chce uľahčiť a ukázať, že ani za týchto okolností nie sú sami. Spustila, preto bezplatnú infolinku CURAPROX myslí na seniorov na čísle 0800 939 333 od pondelka do piatka v čase od 8:30 do 17:00, kde chce spríjemniť seniorom čas osamote, porozprávať sa s nimi o akejkoľvek neodbornej téme a, ak to bude možné, poradiť im, kde zoženú rúška, či ako si vybaviť nákup bez opustenia domova.

Viac informácií tu.

6. Pridemneskor.sk

Ak si v budúcnosti chceme dať brunch v obľúbenej reštaurácii, využiť služby fotografa, ktorého prácu obdivujeme či mať stále kaderníčku, s ktorou vieme pokecať, je dôležité nezabúdať na nich ani v týchto časoch. Môže sa totiž stať, že v budúcnosti už v dôsledku dopadov vírusu COVID-19 svoje prevádzky zavrú či ukončia svoje živnosti. Podniky a živnostníci sa dnes správajú zodpovedne a svoje služby dočasne neponúkajú. Bohužiaľ, ich záväzky v podobe nájmu, miezd zamestnancov či iných účtov nepočkajú.

Zákazníci preto môžu pomôcť s iniciatívou pridemneskor.

Pri návšteve portálu si vyberte obľúbenú prevádzku a podporte ju zakúpením voucheru. Voucher využijete v krajšej budúcnosti, keď bude chod prevádzok obnovený. Peniaze za zakúpený voucher smerujú priamo na bankový účet vybranej prevádzky. Pridemneskor.sk si neúčtuje žiadne provízie.

Viac informácií nájdete tu: https://pridemneskor.sk/